Hozzávalók a tésztához:
Diótöltelék:
A máktöltelékhez:
Elkészítése:
A töltelék elkészítésével kezdem előző nap.
Egy tálba összekeverem a darált mákot, a reszelt narancshéjat, az őrölt fahéjat és a szilvalekvárt.
A vizet a cukorral 30 másodpercig forralom, ezzel kissé besűrítem a szirupot, majd a mákos keverékre öntöm és összekeverem. 12 órát hideg helyen pihentetem.
A darál dióval hasonlóan járok el. A szirupot itt is összekeverem a többi hozzávalóval és 12 órát pihentetem hűvös helyen. Pihentetés után egy kemény, jól formázható tölteléket kapok.
A hideg tejet egy nagyobb pohárba öntöm, beleszórom a cukrot, belemorzsolom az élesztőt, hozzáadom a tojássárgákat, majd összekeverem.
A tésztához a lisztet elmorzsolom a zsírral és a vajjal, közben sózom. Hozzáöntöm az élesztős tejet ( nem futtatom fel ! ) és gyors mozdulatokkal összegyúrom. A tészta ne legyen túl lágy ! Fóliába csomagolom és fél órát hidegre teszem pihenni. Pihentetés után enyhén hengeresre sodrom, és 3,5 dkg-os darabokat lecsipek belőle, majd gömböket formázok. Letakarom és ismét 30 percet pihentetem hideg helyen.
A lehűlt töltelékből 2,5 dkg-os, szivar alakú hengereket sodrok, felhasználásig hűvös helyen tartom.
A tészta gombócokat oválisra sodrom ( a felületet nem kell belisztezni, nem fog leragadni, mert a tészta zsíros ), A tölteléket a tészta felső felére igazítom, a tésztát felülről ráhajtom, a szélét kicsit lenyomom, majd feltekerem, és szivar formára, simára sodrom. A diós kiflit patkó alakúra, a mákos kiflit ácskapocs alakúra hajtom.
1 tojást és 1 tojássárgáját kikeverek, a kifliket lekenem és hideg helyre teszem, amíg a tojás a felületén megszárad. A lekenést és a hidegen való pihentetést megismétlem, majd 180°C-on, 12-15 perc alatt szép piros-márványosra sütöm.
A pozsonyi kiflit Borbás Marcsi receptje alapján készítettem.