Itt találtam ezt a receptet. Nagyon egyszerű, és nekem elsőre bevált, tehát el is mentem magamnak ! 🙂
Örök kovász
1. nap
100 g liszt és 100 ml víz (lehet egy kicsit kevesebb)
A hozzávalókat keverjük össze. A massza állagának sűrű házi tejfölre kell emlékeztetnie.
Takarjuk le nedves konyharuhával és tegyük meleg helyre.
A keveréknek 24 órán át kell melegednie, a masszában az első nap végén apró buborékok képződhetnek.Néha megkeverhetjük.
2. nap
Most a kovászt meg kell ‘etetni’. Keverjünk hozzá még 100 g lisztet és annyi vizet, hogy olyan tejföl állagú legyen, mint kiinduló állapotában. Megint terítsük le a konyharuhával és újabb 24 órára tegyük meleg helyre.
3. nap
A kovásznak nem csak a felszíne lesz buborékos, a massza térfogata növekedni kezd és az egésznek habos állaga lesz. Etessük meg még egyszer, és tegyük megint a melegbe.
Itt nagyon oda kell figyelnünk: a kovász már elég erős, és nekünk el kapnunk azt a pillanatot, amikor eléri ‘csúcsformáját’, azaz amikor a térfogata megkétszereződik. Ebben a pillanatban a legerősebb. Felezzük meg.
Az első fele (kb. 2 evőkanálnyi) – az örök kovász. Tegyük befőttes üvegbe, zárjuk le egy kilyukasztott (hogy levegőzni tudjon) műanyag fedővel, és tegyük a hűtőbe a következő kenyérsütésig.
A másik felét pedig használjuk fel azonnal.
A következő kenyérsütéskor a félretett kovászt vegyük elő a hűtőből, hogy felmelegedjen. Keverjünk bele 5 evőkanál lisztet, és öntsünk hozzá annyi szobahőmérsékletű vizet, hogy tejföl sűrűségű legyen. Terítsük le egy konyharuhával és tegyük meleg helyre. A kovásznak meg kell emelkednie legalább a duplájára. Ekkor a tetejéből tegyünk félre 2 evőkanálnyit (örök kovász). A többit adjuk hozzá a tésztához.
A befőttes üveget ne mossuk ki! Tegyük bele a 2 evőkanálnyi félre tett kovászt. Fedjük le és mehet vissza a hűtőbe.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: