Hozzávalók:
Elkészítése:
A kelesztő tálamba teszem a szoba hőmérsékletű lisztet, korpákat, búzacsírát és a magokból 1-1 ek.-t. Összekeverem. A közepébe kis mélyedést csinálok és belemorzsolom az élesztőt. Megszórom 1 kk.-i cukorral és kb 1 dl langyos vízzel összekeverem az élesztőt egy kevés liszttel. Letakarom és hagyom, hogy az élesztő megkeljen. 10 perc után feljön az élesztő, akkor megsózom, hozzáöntöm az étolajat szórok rá egy csipetnyi aszkorbinsavat és langyos vízzel jól megdagasztom a kenyeremet. Teljesen kisimul, kifeszül a tészta, elválik az edény falától.Nedves tapintású, de már nem ragad a kezemhez. Ekkor a tetejét meglisztezem, a tetejét ráteszem, a levegőt kiszorítom belőle és meleg helyre teszem.
Amikor látom,hogy a tetejét felnyomta, a kenyerem gyönyörűen megdagadt, kiborítom a belisztezett gyúródeszkámra és alaposan átgyúrom. Hallom, ahogy pattog, látom ,hogy hólyagosodik.Ha alaposan átgyúrtam, megszórom liszttel a tetejét és kenyeres ruhámmal letekerve, hagyom még egyszer megkelni.
Kb.1/2 – 3/4 óra múlva eldöntöm, hogy mi lesz belőle. Ma kiflit készítettem. A tésztát kicsit ellapogattam a kezemmel és 8 egyenlő cikkelyre vágtam. Sodrófával háromszög formára nyújtottam, majd kifli formára feltekertem úgy, hogy az egyik kezemmel sodortam-tekertem, a másikkal fogtam a csúcsát ,hogy jó feszes legyen..A kivajazott tepsibe raktam őket, tetejüket vizes ecsettel megkentem és a magok keverékébe beleforgattam a tetejüket. A tűzhelyt 200 °C -n légkeverésre kapcsoltam és amíg melegedett az én kifliim pihentek egyet.25-30 perc alatt gyönyörű pirosra sültek. Rácsra szedtem őket és azóta várják a ház urát! 🙂